14 lutego 2023

FRIDA KAHLO, BEYOND APPEARANCES -15.09.2022 - 05.03.2023 Palais Galliera, musée de la Mode de la Ville de Paris

 

Frida Kahlo to jedna z najbardziej rozpoznawalnych artystek latynoamerykańskich. Córka Meksykanki i niemieckiego emigranta. Napiętnowana cierpieniem, obdarzona niezwykłą inteligencją i talentem, jedyna w swoim rodzaju - Magdalena Carmen Frieda Kahlo y Calderón de Rivera. Chciała zostać lekarką, została malarką. Gdy o niej myślę, moje serce bije szybciej. Zapraszam Was do jej świata.



    Na wystawie zorganizowanej przez paryskie Muzeum Mody, we współpracy z Museo Frida Kahlo, znajdziemy ponad 200 przedmiotów z Casa Azul, Niebieskiego Domu, w którym mieszkała i zmarła Kahlo. 

    Podróż do świata Fridy rozpoczynamy w długim i wąskim holu, na ścianach którego można obejrzeć fotografie z rodzinnych albumów artystki. Ojciec Fridy - Carl Wilhelm Kahlo (po zamieszkaniu w Meksyku zmienił imię na swojsko brzmiące Guillermo) był fotografem i często utrwalał na zdjęciach wizerunek członków swojej rodziny, a mała Fridita była jego ulubienicą.

Szanowny Papa.

Frida lat 4 - 1911 rok.

Pierwsza komunia Fridy Kahlo, rok około 1917. Matka Fridy była gorliwą katoliczką, natomiast ojciec był ateistą. Ona sama zaś oświadczyła: "Nie lubię być uważana za religijną. Lubię, gdy ludzie wiedzą, że nie jestem." Nie przeszkadzało jej to jednak nawiązywać do motywów religijnych w swojej twórczości. Na odwrocie fotografii młoda Kahlo napisała "Idiota!" - co oddaje jej silny charakter już od najmłodszych lat.

Frida stoi po lewej stronie, ubrana w garnitur.


Dziewiętnastoletnia Frida.

Frida była chętnie fotografowana nie tylko przez ojca, ale również przez przyjaciół, a także fotoreporterów. Piękna, tajemnicza, w oryginalnych strojach przyciągała uwagę.

Frida paląca papierosa obok figury na dziedzińcu Casa Azul - Gisele Freund, 1948 rok.

Frida Kahlo Meksyk 1952 rok - Gisele Freund.

Frida Kahlo w Normandii, 1939 rok - Jean Moral.

Frida prezentująca pomalowany przez nią gipsowy gorset, 1951 rok - Florence Arquin.

Frida Kahlo i doktor Farill - 1951 rok. Na fotografii widzimy artystkę wraz ze swoim lekarzem, chirurgiem ze szpitala American British Cowdray w Mexico City, w towarzystwie autoportretu, na którym Frida uwieczniła siebie obok portretu Farilla - interesująca kompozycja. O swoim lekarzu napisała: "Chorowałam przez rok 1950 - 1951. Siedem operacji na moim kręgosłupie. Dr Farill mnie uratował, przywracając mi radość życia."

Przykuta do łóżka mogła ciągle tworzyć dzięki specjalnym sztalugom.

Frida w chińskiej piżamie - Antonio Kahlo, 1946 rok.



Frida w tradycyjnym stroju - nakryciu głowy Resplandor i sukni Tehuana.

Isolda i Antonio z ulubioną ciocią Fridą.

Burzliwe lovestory, czyli Diego Rivera.
    Los zetknął Fridę i Diego dość wcześnie, kiedy ta uczęszczała do prestiżowej Prepy - Krajowej Szkoły Przygotowawczej - Preparatoria. Podglądała go przy pracy, malującego monumentalne freski. Diego, o 20 lat starszy od Fridy, uznawany był za wybitnego artystę i był wręcz rozchwytywany.  Miał jednak wadę - był nieuleczalnym kobieciarzem. Związek Fridy i Diego należał do burzliwych. Naznaczony był licznymi zdradami obojga. Nie potrafili żyć razem, ale i bez siebie, pobierali się dwukrotnie. Diego mimo wszystko wspierał Fridę. Dzięki swoim licznym znajomościom  w świecie polityki i sztuki, organizował jej wystawy krajowe oraz zagraniczne. Często uwieczniali siebie nawzajem w swoich pracach. Patrząc na ich wspólne zdjęcia można odnieść wrażenie, że stanowili dość osobliwy duet.





Przedmioty osobiste i nie tylko...

Katalog z wystawy prac Fridy Kahlo w galerii Juliena Leviego - 1938 rok.

List Fridy do Diego - 28 stycznia 1939 roku, strony 1. oraz 14.

List Peggy Guggenheim do Fridy Kahlo - 21 lutego 1939 roku.

Książka adresowa, której Frida używała w Paryżu w 1939 roku.

Paszport Fridy.








    Frida naznaczona chorobą w wieku dziecięcym, a później obrażeniami, jakim uległa w wypadku komunikacyjnym, musiała korzystać ze specjalnego obuwia oraz gorsetów ortopedycznych.






Po amputacji nogi stworzono dla niej specjalną protezę.


Frida Kahlo to nie anonimowa artystka, kryjąca się za swoją twórczością. Frida to wyrazista osobowość, która zdołała wykreować swój niepowtarzalny styl, między innymi dzięki sukniom inspirowanym tradycyjnymi sukniami meksykańskimi Tehuana. Ponieważ organizatorem wystawy jest Muzeum Mody, nie mogło ich na niej zabraknąć.





W tym stroju Frida zasiadała do malowania obrazów.

Na wystawie znalazło się również kilka prac malarki.






Jeśli mielibyście ochotę na zacieśnienie znajomości z Fridą Kahlo, polecam Waszej uwadze jedną z tych dwóch publikacji.




Niestety nie ma już możliwości zakupienia biletów na tę wystawę, została wyprzedana na początku lutego.




TOP