01 listopada 2024

Grażyna Hase. Rewolucjonistka mody - 27.09.2024–01.12.2024 - Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu w Toruniu


„Grażyna Hase. Rewolucjonistka mody” to kolejna wystawa poświęcona tej barwnej bohaterce świata mody, kultury i sztuki. W toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu zaprezentowano ponad 70 strojów, między innymi suknie z kolekcji jedwabnej, czy stroje lniane z lat 90. XX. wieku. Wystawę uzupełniają materiały archiwalne, takie jak fotografie, plakaty z wystaw organizowanych w Galerii Grażyny Hase, kopie artykułów prasowych, fragmenty filmów. Zaaranżowano nawet wirtualną przymierzalnię. Zapraszam na fotograficzną wycieczkę do świata polskiej mody.
Nad aranżacją wystawy czuwała sama Pani Grażyna Hase, która jest jedną z jej kuratorek. Kto miał szczęście, ten mógł wziąć udział w oprowadzaniu kuratorskim z udziałem głównej bohaterki wydarzenia.

Ceramiczny kot Roz-jemca, członek rodziny Pani Hase, niczym mityczny Cerber strzegący bram Hadesu, stoi na straży wystawy, witając oraz żegnając zwiedzających.


Wchodzimy do świata polskiej mody, naznaczonego niebywałą wręcz kreatywnością projektantów w dobie ogólnej szarzyzny i ograniczonego dostępu do materiałów. Poprzez swoje projekty byli oni swego rodzaju okienkiem na świat, powiewem świeżości w tych trudnych czasach, kiedy to kupowało się to, co akurat „rzucili” na sklepowe półki, a co zaradniejsze gospodynie domowe korzystały z wykrojów ze zdobytej cudem Burdy. (niemiecki magazyn o modzie, wewnątrz którego można było znaleźć wykroje prezentowanych w nim modeli garderoby)
Obecnie projekty te mogą się wydawać zbyt proste lub siermiężne. Pamiętać należy jednak przysłowie - tak krawiec kraje jak mu materii staje.







Sesja zdjęciowa na paryskim Placu Trocadero. Po środku, w białym garniturze Pani Grażyna Hase w podwójnej roli projektantki i modelki.






Kolekcja lniana


Kolekcja jedwabna

Wspomniane plakaty 



Jedwabna suknia inspirowana malarstwem Wojciecha Fangora.

Jedwabna suknia inspirowana malarstwem Joana Miro.

Ta kolekcja jedwabnych sukien w intensywnych kolorach nasunęła mi skojarzenie z sukniami Fridy Kahlo, które to miałam przyjemność oglądać w paryskim Muzeum Mody.




Projekty z muzą Małgorzatą Niemen w tle.





Wystawa w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu jest punktem obowiązkowym dla miłośników mody jako takiej, a w szczególności mody polskiej. Mamy wspaniałych twórców minionej epoki, o których dorobku nie można zapomnieć. Trzeba go pokazywać nowym pokoleniom jako znak czasu, historii i tego, że da się mimo przeciwności.
Zaplanowana została do 01. grudnia 2024.


Zdjęcie główne pochodzi z oficjalnej strony wydarzenia.
TOP